Práca zdravotnej sestry a praktickej sestry nie je len povolanie pracovať s ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc, vrodená trpezlivosť a odhodlanie – je to aj otázka správnej kvalifikácie, teoretických vedomostí a širokého spektra praktických zručností. Ak uvažujete o kariére v tomto ušľachtilom povolaní, je nevyhnutné zistiť, ako sa stať zdravotnou sestrou alebo praktickou sestrou! Nemôžete to totiž urobiť len tak, nevyhnutné je absolvovanie správneho štúdia.
V skratke:
- Zdravotné sestry sa podieľajú na zdravotnej starostlivosti o pacientov v nemocniciach, na klinikách a v iných zariadeniach, pričom vykonávajú úlohy, ako je podávanie liekov, asistencia lekárom a poskytovanie fyzickej a emocionálnej podpory pacientom.
- Na výkon tohto povolania je potrebné vysokoškolské vzdelanie v odbore ošetrovateľstvo, ako aj pravidelné ďalšie vzdelávanie prostredníctvom špecializácie, kvalifikačných a rekvalifikačných kurzov.
- V dôsledku starnutia populácie a rozvoja civilizačných ochorení je neustále nedostatok zdravotných sestier, čo vedie k väčšiemu dopytu po odborníkoch v tejto oblasti.
Kto je sestra a praktická sestra?
Ľudia, ktorí pracujú ako zdravotné sestry a praktické sestry, sa denne podieľajú na poskytovaní zdravotnej starostlivosti pacientom v rôznych prostrediach: v nemocniciach, na klinikách, v ordináciách lekárov, v domovoch dôchodcov, v hospicoch atď. Zdravotná starostlivosť v praxi znamená ošetrovanie pacienta, t. j. podávanie liekov, podávanie injekcií, asistovanie lekárom pri zákrokoch, základné činnosti pri prvotnej diagnostike, liečbe a rehabilitácii, vykonávanie pokynov lekára alebo napokon poskytovanie všeobecnej podpory v procese uzdravovania pacientov: poskytovanie fyzickej, emocionálnej a sociálnej starostlivosti, ako aj zdravotnej výchovy a všeobecnej podpory zdravia.
Ošetrovateľstvo bolo od svojho vzniku povolaním, v ktorom vždy jednoznačne dominovali ženy, ale v súčasnosti do tohto povolania vstupuje čoraz viac mužov. Veď pomáhať druhým ľuďom je práca, ktorá môže byť mimoriadne obohacujúca! Ak vás teda zaujíma medicína, ale z rôznych dôvodov sa nevidíte ako lekár, ale napriek tomu by ste sa chceli profesionálne zapojiť do pomoci iným ľuďom, povolanie zdravotnej sestry alebo ošetrovateľky je ideálnou voľbou! Ako sa teda stať sestrou alebo praktickou sestrou?
Sestra a praktická sestra – aké vzdelanie?
Do istého času v Poľsku stačilo na vstup do povolania zdravotnej sestry alebo praktickej sestry absolvovať akúkoľvek zdravotnícku školu a potom nastúpiť na postgraduálnu stáž. V súčasnosti sa na vstup do tohto povolania vyžaduje vysokoškolské vzdelanie. Aké je potrebné formálne minimum?
Štúdium prvého stupňa v odbore: ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia
- trvanie: najmenej 6 semestrov
- profil: praktická alebo odborná príprava v oblasti zdravotníckych vied, vied o zdraví a vied o telesnej kultúre
- rozsah potrebného štúdia a praktickej prípravy v ošetrovateľstve: minimálne 4600 hodín
- teoretická výučba: tvorí najmenej jednu tretinu minimálnej dĺžky odbornej prípravy
- praktická výučba: zahŕňa najmenej polovicu minimálnej dĺžky odbornej prípravy.
Táto prvá a základná etapa formálneho vzdelávania – bakalárske štúdium – sa končí praktickými a teoretickými skúškami a obhajobou diplomovej práce. Absolvent takéhoto štúdia ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie je pripravený na vstup do povolania. Ak by ste chceli pokračovať v štúdiu, tu sú ďalšie kroky vášho akademického rozvoja:
Štúdium druhého stupňa – ukončené udelením magisterského titulu
Štúdium tretieho stupňa – ukončené udelením doktorského titulu v oblasti zdravotníckych vied.
Rýchly rozvoj modernej medicíny, ako aj vývoj technológií si vyžaduje, aby si zdravotnícky personál neustále aktualizoval svoje kompetencie. Preto je každá sestra a praktická sestra povinná neustále sa ďalej vzdelávať. Akým spôsobom?
- špecializačná príprava (špecializácia) – vyžaduje minimálne 2 roky práce v odbore v priebehu 5 rokov; ukončená štátnou skúškou
- kvalifikačný kurz – určený na získanie špecializovanej kvalifikácie sestry alebo praktickej sestry, ktorá spadá do konkrétnej oblasti ošetrovateľstva
- špecializovaný kurz
- doškoľovací kurz
Ako sa stať zdravotnou sestrou po štyridsiatke?
Vek zdravotnej sestry alebo uchádzača o zamestnanie v zdravotníctve tu nehrá úlohu (okrem podmienky mať 18 rokov). Rozhodnutia o štúdiu, ktoré sa robia na základe momentálnej potreby, tesne po ukončení strednej školy, sú často chybné. Na druhej strane zrelší vek sa vo všeobecnosti spája s premyslenejšími a informovanejšími rozhodnutiami, s ktorými sa zasa spája dôslednosť, vytrvalosť a odhodlanie. Preto ak ste k rozhodnutiu súvisiacemu s povolaním zdravotnej sestry alebo ošetrovateľa dospeli v zrelšom veku, 40-ročná veková hranica by nemala byť prekážkou. Ošetrovateľstvo a pôrodnú asistenciu môžete študovať bez ohľadu na svoj vek, a to na dennej alebo externej forme.
Uvažujete o práci zdravotnej sestry alebo praktickej sestry?
Sestry a praktické sestry sú zďaleka najpočetnejšou skupinou zdravotníckych profesií, ale na druhej strane je stále príliš málo ošetrovateľského personálu. Faktory ako predlžovanie priemernej dĺžky života, rozvoj civilizačných ochorení alebo napokon demografický pokles a s ním spojený problém nedostatočnej generačnej výmeny spôsobujú, že sme svedkami neustáleho nedostatku personálu v tejto profesijnej skupine. Treba mať na pamäti aj to, že postoj k tejto profesii sa postupne mení: sestry získavajú nielen čoraz väčší spoločenský rešpekt, ale aj čoraz väčšiu samostatnosť a širšie právomoci: dnešná sestra sa čoraz viac vzďaľuje stereotypnému obrazu „sestry“ spred niekoľkých desaťročí. Jedna vec je odpovedať na otázku, ako sa stať zdravotnou sestrou alebo ošetrovateľom, a druhá vec je živiť sa týmto náročným, ale veľmi uspokojivým povolaním. Ak však bez ohľadu na svoj vek uvažujete o tom, že sa rozhodnete pre túto pozíciu, získajte potrebné informácie a konajte! Uniformshop.sk vám ponúka kvalitné oblečenie pre vaše každodenné povinnosti v zdravotníctve.